05.08.2019

Інформація про результати діяльності органів прокуратури Харківської області у І півріччі 2019 року

Прокуратурою Харківської області упродовж І півріччя 2019 року вживались комплексні організаційно-практичні заходи, спрямовані на  забезпечення ефективної реалізації визначених законом повноважень щодо зміцнення законності і правопорядку в регіоні, захисту інтересів громадян та держави.

Продовжено роботу щодо підвищення ефективності боротьби правоохоронних органів області зі злочинністю. Спільно з органами правопорядку регіону розроблено та вжито низку скоординованих заходів як на місцевому, так і на регіональному рівнях, які в цілому сприяли подальшій стабілізації криміногенної обстановки, зниженню рівня злочинності у Харківській області.
 
Створені та ефективно працюють спільні міжвідомчі робочі групи щодо розкриття кримінальних правопорушень, вчинених у бюджетній та земельній сферах, з корупційними проявами, у сфері протидії торгівлі людьми, незаконного обігу нафтопродуктів, незаконного обігу наркотиків для розкриття, розслідування та запобігання кримінальним правопорушенням стосовно громадських активістів.
 
Завдяки запровадженим скоординованим заходам, починаючи з 2016 року  на території Харківського регіону не вчинено жодного терористичного акту.
 
Водночас, упродовж поточного року знешкоджено 14 злочинних угруповань у складі 53 осіб, які вчинили 260 кримінальних правопорушень (найбільше по державі), викрито злочинну групу з корумпованими зв’язками в органах влади та управління, по одній організованій групі – у бюджетній сфері та з транснаціональними зв’язками, дві – сформовані на етнічній основі.
 
Посилено протидію адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією, до суду направлено 461 протокол, до передбаченої законом відповідальності притягнуто 220 осіб.
 
З урахуванням законодавчих змін вживалися заходи, направлені на зменшення залишку кримінальних проваджень, що перебувають у провадженні слідчих регіональної прокуратури. До суду направлено обвинувальні акти у 31 кримінальному проваджені, з яких 8 – у сфері корупції (стосовно 15 осіб). Із загальної кількості направлених до суду обвинувальних актів - 23 стосовно 33 працівників правоохоронних органів.
 
Забезпечено ефективне застосовування представницьких повноважень прокурорів  на захист інтересів держави. Судами відкрито провадження за позовами прокурорів на загальну суму 802 млн. грн., за прокурорського втручання у власність держави та територіальних громад повернуто земельні ділянки, загальною площею 207 га, а також майно, загальною площею 3 тис. кв.м., вартістю 23,9 млн. гривень.
 
Вжиті упродовж поточного року заходи в цілому сприяли покращенню стану нагляду за дотриманням конституційних прав громадян у місцях несвободи. За виявленими фактами порушень у цій сфері зареєстровано 15 кримінальних проваджень, внесено 442 документи реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 373 службові особи, приведено у відповідність 77 незаконних актів. Виключені випадки незаконного тримання в’язнів, не допущено масових безладів, групових непокор, захоплення заручників, вчинення дій, що дезорганізують діяльність установ Державної кримінально-виконавчої служби України в області, тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, інших надзвичайних подій, які набули суспільного резонансу.
 
У межах наданих повноважень застосовувалися ефективні заходи реагування на порушення законодавства у сфері ювенальної юстиції. Не допущено фактів безпідставного притягнення неповнолітніх до кримінальної відповідальності, на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства пред’явлено 37 позовів на загальну суму 3,3 млн. грн., розпочато 7 кримінальних проваджень. З метою реалізації належних правових процедур до учасників кримінального провадження наразі реалізуються пілотні проекти «Програма відновлення неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» та «NORLAU Проект Пробації».
 
Активною є позиція  прокурорів щодо оскарження незаконних судових рішень в апеляційному порядку, рівень апеляційного реагування у регіоні становить 95,6%.
 
Забезпечено належний  розгляд звернень і запитів громадян. За підсумками роботи у 1 півріччі 2019 року органами прокуратури області розглянуто 8,5 тис. звернень (-26,3%), вирішено 5,3 тис. звернень (-35,3%), задоволено 51 звернення  (+8,5%). Завдяки системній роз’яснювальній роботі серед населення з питань  змін у законодавстві в частині  обсягу повноважень органів прокуратури у сфері захисту прав громадян, як і минулого року, досягнуто поступового зменшення кількості звернень, направлених у подальшому прокурорами для розгляду в інші відомства ( - 5%).
 
Вжитими заходами щодо недопущення порушень Присяги прокурора та Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів упродовж І півріччя 2019 року забезпечено дотримання прокурорами вказаних вимог, випадків вчинення дій, що порочать звання прокурора не допущено. З метою удосконалення професійного рівня  упродовж І півріччя 2019 року проведено 11 семінарських занять, у структурних підрозділах апарату прокуратури області пройшли стажування 64 працівники та підвищили свою кваліфікацію в Національній академії прокуратури України 55, у тому числі 50  працівників  місцевих прокуратур.
 
З метою належної реалізації принципу гласності забезпечено системну роботу на напрямі висвітлення результатів діяльності прокуратури. Так, працівники органів прокуратури у першому півріччі 2019 року здійснили 2012 виступів у ЗМІ (у I півріччі 2018 року - 2095). Це  один із найвищих показників серед регіональних прокуратур. Особисто прокурором області та його заступниками здійснено 76 виступів.
 
 
І. Загальна характеристика злочинності
 
Упродовж першого півріччя 2019 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 33 070 кримінальних правопорушень, що на 1% менше, ніж за аналогічний період минулого року (33 406).

 
 
Зменшилась кількість тяжких злочинів на 9,1% (з 6935 до 6306) та кількість злочинів середньої тяжкості на 7,3% (з 9165 до 8495). У тому числі грабежів - на 7,1% (з 534 до 496) та розбійних нападів на 5,6% (з 90 до 85).
 
На 5,9% зменшилось число кримінальних правопорушень проти безпеки руху та експлуатації транспорту (з 523 до 492), на 26,1% - кількість злочинів, які вчиняються у громадських місцях (з 2517 до 1861), у тому числі на 30,8% - на вулицях (з 1539 до 1065).
 
Зросла на 1,1% (з 1701 до 1719) кількість злочинів проти життя та здоров’я особи.
 
Кримінальні правопорушення, вчинені у сфері службової та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, складають 3,7% (742) від загальної кількості облікованих. Їх кількість у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зменшилась на 11% (742 проти 834).
 
Кількість злочинів проти основ національної безпеки України збільшилась на 17,6% (20 проти 17).
 
Спостерігається збільшення кількості виявлених кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (202 проти 164 , +23,2%), з них 12 - фактів фіктивного підприємства, 3 - факти легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, 35 - фактів ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), 6 - фактів шахрайства з фінансовими ресурсами, що пояснюється підвищенням ефективності діяльності оперативних підрозділів правоохоронних підрозділів області.
 
ІІ. Стан розкриття кримінальних правопорушень
 
Скоординовані заходи сприяли активізації роботи з розкриття кримінальних правопорушень. Упродовж І півріччя 2019 року правоохоронними органами області за оголошеною на стадії досудового розслідування підозрою розкрито 7154 кримінальних правопорушення або 36,8%.
 
Активізовано роботу правоохоронних органів з виявлення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень на пріоритетних напрямах.
 
Майже у 2 рази підвищено ефективність розслідування слідчими органів поліції злочинів у земельній сфері (до суду направлено обвинувальні акти у 19 провадженнях проти 11  за аналогічний період 2018 року).
 
Зросла на чверть кількість переданих до суду обвинувальних актів про корупційні злочини  (61 проти 45). 
ІІІ. Стан прокурорського нагляду за додержанням законів органами поліції
 
Протягом першого півріччя 2019 року у провадженні слідчих Національної поліції України в області перебувало 131 533 кримінальні провадження. За цей період закінчено 26 075 або 19,8% кримінальних проваджень, від тих, що знаходились у провадженні.
 
До суду з обвинувальними актами направлено 4067 кримінальних проваджень (або 15,6%).
 
Водночас, до суду направлено 22 клопотання про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності (загалом у державі - 1419), що становить лише 0,54% від загальної кількості закінчених кримінальних проваджень, направлених до суду.


 


З числа направлених до суду обвинувальних актів 61 або 1,5% (1144 або 1,9%) – про корупційні правопорушення.
 
Основні зусилля слідчих органів поліції зосереджено на розслідуванні  актуальних кримінальних проваджень та щодо злочинів, якими державним інтересам завдано значну шкоду.
 
Як приклад, у поточному році органами поліції направлено до суду обвинувальні акти стосовно:

-голови Есхарівської селищної ради за фактом службової недбалості під час здійснення контролю за виконанням робіт з реконструкції первинних відстійників, що завдало істотної шкоди,  директора ТОВ «АВА Сервіс 2017»  та приватного підприємця  за фактом заволодіння бюджетними коштами Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області на суму 238,3 тис. грн. під час виконання робіт з реконструкції первинних відстійників та внесення недостовірних відомостей до офіційного документа;

- директора ПФ «Технотранссервіс» , який під приводом продажу насіння соняшника  заволодів грошовими коштами підприємства на загальну суму 525 тис. грн.;

-Черкасько-Лозівського сільського голови, який у 2008-2009 роках, зловживаючи службовим становищем, видав завідомо недостовірне рішення про надання фізичній особі дозволу на розробку технічної документації із землеустрою для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та державний акт на земельну ділянку, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді шкоди державі в розмірі 392 тис. грн.;

-директора ТОВ «ФОНТАН-ГРАД»., який заволодів бюджетними коштами на  суму 518,4 тис. грн. під час виконання робіт з капітального ремонту та реставрації фонтану в м. Балаклія. Збитки не відшкодовано, заявлено позов на суму 518, 4 тис. грн.
 
Активізовано стан виявлення та розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з гральним бізнесом. До суду направлено 4 обвинувальні акти у провадженнях цієї категорії.
 
Наприклад, СУ ГУ НП в області завершено розслідуванням кримінальне провадження стосовно шести громадян, які у складі організованої групи у період з грудня 2016 року по червень 2018 року здійснювали незаконну діяльність з надання у м. Харкові послуг у сфері грального бізнесу. Обвинувальний акт направлено до суду, судовий розгляд наразі триває.
 
За закінченими кримінальними провадженнями встановлено збитки  на  загальну суму 86 млн. 091 тис. грн., у тому числі інтересам держави та територіальних громад – 10 млн. 615 тис. грн.
 
IV. Стан протидії корупції
 
У поточному році правоохоронними органами області викрито 231 корупційне кримінальне правопорушення (проти 159 за аналогічний період 2018 року або на 45,3% більше).
 
При цьому більшість вказаних правопорушень - 185 або 80,1% є тяжкими та особливо тяжкими ( за 6 місяців 2018 року - 110 або  69, 2%).
 
Із загальної кількості виявлених по 1 правопорушенню вчинено в паливно-енергетичному комплексі та на транспорті, по 2  у сфері освіти, бюджетній системі та у сфері земельних відносин, 3 – в агропромисловому комплексі, 4 – у сфері охорони здоров’я.
 
За результатами розслідування направлено до суду 75 (73 або +2,7%) кримінальних проваджень з обвинувальними актами або клопотанням про застосування примусових заходів медичного характеру стосовно 87 осіб, з яких 7 заарештовано.
 
Упродовж першого півріччя 2019 року органами поліції складено та направлено до суду 461 протокол про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією (330 або +39,7%).

 
За скоєння корупційних правопорушень до адміністративної відповідальності притягнуто 220 осіб (проти 157 минулого року). Із  загальної кількості 219 (99,5%) посадових осіб притягнуто за порушення вимог фінансового контролю та 1 -  вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів.
 
Органами прокуратури внесено 43 документи  реагування (77). За результатами їх розгляду до відповідальності притягнуто 2 особи.


V. Стан законності у сфері боротьби з організованою злочинністю
 
Завдяки вжитим координаційним та організаційно-практичним заходам у першому півріччі 2019 року виявлено 14 стійких злочинних угруповань (за аналогічний період 2018 року - 13, +7,7%).
 
Знешкоджено 2 злочинні організації, по 1 організованій групи з корумпованими та транснаціональними зв’язками, в бюджетній сфері, 2 сформовані на етнічній основі, всього у складі 53 осіб, які вчинили 260 кримінальних правопорушень. 
 
 
 
Так, до суду направлено обвинувальні акти у наступних актуальних та резонансних кримінальних провадженнях вказаної категорії стосовно:
 

- чотирьох осіб - директорів трьох підприємств та фізичної особи - підприємця, які у складі організованої групи, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом підроблення актів приймання будівельних робіт заподіяли територіальній громаді в особі однієї з селищних рад Харківської області матеріальну шкоду у великому розмірі на  суму 599 тис. грн., що були виділені в якості субвенції з місцевого бюджету на реконструкцію водогону;

- семи осіб, у тому числі директора одного з підприємств, які упродовж 2017 - 2018 років, діючи у складі організованої групи, а потім - злочинної організації, шахрайським шляхом заволоділи сільгосппродукцією ряду сільгоспвиробників Харківської та Луганської областей на загальну суму майже 6 млн. 627 тис. грн.;

- організатора  групи з 3 осіб (двох з них оголошено у  розшук), які, в період 2018 - 2019 років, діючи у м. Харкові  під виглядом надання послуг з митного оформлення транспортних засобів з іноземною реєстрацією для їх вільного обігу, на території України шахрайським шляхом заволоділи грошовими коштами 101 потерпілої особи на загальну суму майже 7 млн. 220 тис. грн.;

- чотирьох  осіб, які, діючи у складі організованої групи, сформованої на етнічній основі, вчинили на території м. Харкова та Харківської області  11 епізодів таємного викрадення чужого майна з проникненням до житла потерпілих, яким спричинили матеріальну шкоду на загальну суму понад  971 тис. грн.;

- п’яти осіб, які в період 2017 - 2018 років, діючи у складі організованої групи, здійснювали у м. Харкові систематичний незаконний збут наркотичних засобів та психотропних речовин шляхом «закладок»;

- семи осіб, які у складі організованої групи, в період 2016 - 2018 років здійснювали незаконну діяльність з надання у м. Харкові послуг у сфері грального бізнесу;

- трьох осіб, які, діючи у складі організованої групи, в період з жовтня 2016 року по квітень 2018 року створили і придбали ряд суб'єктів господарювання з метою подальшого прикриття незаконної діяльності з конвертації коштів та штучного зменшення податкових зобов’язань;
 

- стосовно 4 осіб, які у складі організованої групи, під виглядом надання в оренду квартир вчинили у м. Харкові серію грабежів, спричинивши 46 потерпілим матеріальні збитки на загальну суму майже 326 тис. грн.
 
Наразі СУ ГУ НП в області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно 6 учасників злочинної організації, які в період 2018 - 2019 років, використовуючи спеціально створений інтернет-сайт та електронні гаманці, систематично збували шляхом «закладок» у м. Харкові психотропні речовини та наркотичні засоби, серед яких мефедрон, амфетамін, метадон, морфін, кокаїн, канабіс тощо.
 
VІ. Стан прокурорського нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності
 
Прокуратур