05.08.2019

Інформація про результати діяльності органів прокуратури Харківської області у І півріччі 2019 року

Прокуратурою Харківської області упродовж І півріччя 2019 року вживались комплексні організаційно-практичні заходи, спрямовані на  забезпечення ефективної реалізації визначених законом повноважень щодо зміцнення законності і правопорядку в регіоні, захисту інтересів громадян та держави.

Продовжено роботу щодо підвищення ефективності боротьби правоохоронних органів області зі злочинністю. Спільно з органами правопорядку регіону розроблено та вжито низку скоординованих заходів як на місцевому, так і на регіональному рівнях, які в цілому сприяли подальшій стабілізації криміногенної обстановки, зниженню рівня злочинності у Харківській області.
 
Створені та ефективно працюють спільні міжвідомчі робочі групи щодо розкриття кримінальних правопорушень, вчинених у бюджетній та земельній сферах, з корупційними проявами, у сфері протидії торгівлі людьми, незаконного обігу нафтопродуктів, незаконного обігу наркотиків для розкриття, розслідування та запобігання кримінальним правопорушенням стосовно громадських активістів.
 
Завдяки запровадженим скоординованим заходам, починаючи з 2016 року  на території Харківського регіону не вчинено жодного терористичного акту.
 
Водночас, упродовж поточного року знешкоджено 14 злочинних угруповань у складі 53 осіб, які вчинили 260 кримінальних правопорушень (найбільше по державі), викрито злочинну групу з корумпованими зв’язками в органах влади та управління, по одній організованій групі – у бюджетній сфері та з транснаціональними зв’язками, дві – сформовані на етнічній основі.
 
Посилено протидію адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією, до суду направлено 461 протокол, до передбаченої законом відповідальності притягнуто 220 осіб.
 
З урахуванням законодавчих змін вживалися заходи, направлені на зменшення залишку кримінальних проваджень, що перебувають у провадженні слідчих регіональної прокуратури. До суду направлено обвинувальні акти у 31 кримінальному проваджені, з яких 8 – у сфері корупції (стосовно 15 осіб). Із загальної кількості направлених до суду обвинувальних актів - 23 стосовно 33 працівників правоохоронних органів.
 
Забезпечено ефективне застосовування представницьких повноважень прокурорів  на захист інтересів держави. Судами відкрито провадження за позовами прокурорів на загальну суму 802 млн. грн., за прокурорського втручання у власність держави та територіальних громад повернуто земельні ділянки, загальною площею 207 га, а також майно, загальною площею 3 тис. кв.м., вартістю 23,9 млн. гривень.
 
Вжиті упродовж поточного року заходи в цілому сприяли покращенню стану нагляду за дотриманням конституційних прав громадян у місцях несвободи. За виявленими фактами порушень у цій сфері зареєстровано 15 кримінальних проваджень, внесено 442 документи реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 373 службові особи, приведено у відповідність 77 незаконних актів. Виключені випадки незаконного тримання в’язнів, не допущено масових безладів, групових непокор, захоплення заручників, вчинення дій, що дезорганізують діяльність установ Державної кримінально-виконавчої служби України в області, тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, інших надзвичайних подій, які набули суспільного резонансу.
 
У межах наданих повноважень застосовувалися ефективні заходи реагування на порушення законодавства у сфері ювенальної юстиції. Не допущено фактів безпідставного притягнення неповнолітніх до кримінальної відповідальності, на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства пред’явлено 37 позовів на загальну суму 3,3 млн. грн., розпочато 7 кримінальних проваджень. З метою реалізації належних правових процедур до учасників кримінального провадження наразі реалізуються пілотні проекти «Програма відновлення неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» та «NORLAU Проект Пробації».
 
Активною є позиція  прокурорів щодо оскарження незаконних судових рішень в апеляційному порядку, рівень апеляційного реагування у регіоні становить 95,6%.
 
Забезпечено належний  розгляд звернень і запитів громадян. За підсумками роботи у 1 півріччі 2019 року органами прокуратури області розглянуто 8,5 тис. звернень (-26,3%), вирішено 5,3 тис. звернень (-35,3%), задоволено 51 звернення  (+8,5%). Завдяки системній роз’яснювальній роботі серед населення з питань  змін у законодавстві в частині  обсягу повноважень органів прокуратури у сфері захисту прав громадян, як і минулого року, досягнуто поступового зменшення кількості звернень, направлених у подальшому прокурорами для розгляду в інші відомства ( - 5%).
 
Вжитими заходами щодо недопущення порушень Присяги прокурора та Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів упродовж І півріччя 2019 року забезпечено дотримання прокурорами вказаних вимог, випадків вчинення дій, що порочать звання прокурора не допущено. З метою удосконалення професійного рівня  упродовж І півріччя 2019 року проведено 11 семінарських занять, у структурних підрозділах апарату прокуратури області пройшли стажування 64 працівники та підвищили свою кваліфікацію в Національній академії прокуратури України 55, у тому числі 50  працівників  місцевих прокуратур.
 
З метою належної реалізації принципу гласності забезпечено системну роботу на напрямі висвітлення результатів діяльності прокуратури. Так, працівники органів прокуратури у першому півріччі 2019 року здійснили 2012 виступів у ЗМІ (у I півріччі 2018 року - 2095). Це  один із найвищих показників серед регіональних прокуратур. Особисто прокурором області та його заступниками здійснено 76 виступів.
 
 
І. Загальна характеристика злочинності
 
Упродовж першого півріччя 2019 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 33 070 кримінальних правопорушень, що на 1% менше, ніж за аналогічний період минулого року (33 406).

 
 
Зменшилась кількість тяжких злочинів на 9,1% (з 6935 до 6306) та кількість злочинів середньої тяжкості на 7,3% (з 9165 до 8495). У тому числі грабежів - на 7,1% (з 534 до 496) та розбійних нападів на 5,6% (з 90 до 85).
 
На 5,9% зменшилось число кримінальних правопорушень проти безпеки руху та екс