26.02.2021

Самогубство серед неповнолітніх — засоби профілактики

Органи прокуратури приділяють особливу увагу проблемі скоєння самогубств неповнолітніми.

Самогубство серед підлітків завжди викликає жах у суспільстві, є величезною трагедією для батьків та оточуючих.

Аналіз статистичних показників свідчить про щорічне зростання кількості зареєстрованих повідомлень про спроби та випадки дитячого самогубства.

За інформацією начальника відділу обласної прокуратури Олександра Шевченка, у 2019 році сталось 12 самогубств (одне з них скоєно 10-річною дитиною) та 24 спроби. У 2020 році – 4 самогубства та 34 спроби.

У поточному році вже зареєстровано 2 самогубства та 11 спроб.
Причини скоєння самогубств неповнолітніми
Існує декілька основних мотивів підліткових самогубств:
•    Бажання привернути до себе увагу близьких та оточуючих.
•    Негативна атмосфера вдома: конфлікти батьків, домашнє насильство, непорозуміння між дитиною та її рідними.
•    Нерозділене кохання.
•    Конфлікти та приниження серед однолітків, у тому числі булінг.
•    Участь у сумнівних групах у соціальних мережах, небезпечних челенджах.

Проте встановити причину самогубства не завжди вдається, оскільки у переважній кількості випадків діти не залишають відповідних записок, а під час розслідування не виявляється будь-яких ознак того, що на дитину здійснювався психологічний тиск.

Ознаки суїцидальної поведінки:
- часті соматичні нездужання (головний біль, хронічна втома, підвищена сонливість або, навпаки, безсоння);
- втрата апетиту або імпульсивна обжерливість;
- порушення уваги зі зниженням якості виконуваної роботи;
- зневажливе ставлення до свого зовнішнього вигляду;
- раптові напади гніву, часто виникають через дрібниці;
- поява відчуття нудьги в звичному оточенні;
- відхід від контактів, перетворення в «людини - поодинці», ізоляція від друзів, сім'ї;
- відсутність планів на майбутнє;
- розмови дитини про самогубство або про суїцидальні думки в однолітків, подруг, однокласників (іноді дитина не каже про самогубство прямо);
- виникнення на тілі поранень;
- депресивний стан.

Слід пам’ятати, що наявність окремої ознаки ще не свідчить про бажання дитини покінчити із собою. Але якщо вас непокоїть поведінка дитини, слід виявити її причини і зробити все можливе, щоб допомогти.

Як запобігти трагічним наслідкам?

Діти в силу свого психологічного розвитку не завжди усвідомлюють наслідки дій, які вчиняють, — у них ще не сформоване критичне мислення. Тому надзвичайно важливу роль у профілактиці самогубств серед неповнолітніх відіграють батьки.

Необхідно пам’ятати, що часто підліток до останнього сумнівається у скоєнні самогубства, тому відкрите обговорення проблем и почуттів може врятувати йому життя.

Важливо будувати довірливі стосунки з дитиною — цікавитись, чим вона живе, про що мріє. Дієвим є внесення різноманітності в повсякденне життя — зайняття спортом, участь у різних гуртках, а також піклування про домашніх тварин.

Підлітку необхідно дотримуватися режиму дня. Батьки мають простежити за тим, щоб дитина добре висипалася, нормально харчувалася, достатньо часу перебувала на свіжому повітрі. Особливу увагу з боку батьків слід приділяти оточенню дітей.

Крім того, потрібно пам’ятати, що депресія — це психофізіологічний стан. За необхідності потрібно звернутися за консультацією  до  фахівця – психолога або психотерапевта.

Закликаємо всіх батьків — будьте уважними до своїх дітей, до їхнього стану та почуттів. Це допоможе не тільки зберегти здоров’я вашої дитини, а й виростити її повноцінним членом суспільства.Пресслужба Харківської обласної прокуратури

кількість переглядів: 265