10.03.2023

Олександр Фільчаков на засіданні профільного Комітету ВРУ розповів про розслідування екологічних злочинів, вчинених російськими військовими на Харківщині (ФОТО)

10 березня 2023 року відбулось виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування на тему «Проблеми довкілля та шкода, нанесена повномасштабним вторгненням російських військ в Україну». 

«За процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури розслідуються випадки спричинення шкоди навколишньому природному середовищу. Є обґрунтовані підстави стверджувати, що деякі з них – це екоцид та воєнні злочини з впливом на довкілля. Насамперед цією категорією проваджень займається Спеціалізована екологічна прокуратура, робота якої наразі першочергово спрямована на фіксацію та організацію розслідування воєнних злочинів у сфері екології. Це цілеспрямовані атаки на промислові об’єкти, нафтобази, масове знищення лісів та водних об’єктів, природно-заповідних територій, флори та фауни. За рік повномасштабної війни вже задокументовано понад 50 злочинів проти довкілля, вчинених військовослужбовцями країни–агресора на території області», — констатував очільник облпрокуратури.  
 
Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко у своєму виступі вказав, що за рік вторгнення в Харківській області державні екологічні інспектори нарахували збитків довкіллю на суму 345,9 млрд грн. Зокрема, ґрунтам завдано збитків на 342 млрд грн, повітрю — на 3,5 млрд грн.  
 
Харківський міський голова Ігор Терехов сказав, що руйнування об'єктів інфраструктури та житла в Харкові призвело до колосального накопичення будівельного сміття: залишків канцерогенних матеріалів, пластику, скла, які потребують термінової переробки.  
 
Олександр Фільчаков також звернув увагу присутніх на стан Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», де розміщена єдина у світі наукова ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» та сховище ядерних матеріалів.  
 
«З початку військової агресії Інститут піддавався масштабним обстрілам з різних видів озброєння. Найстрашніше, що на ядерний об’єкт окупанти скинули авіаційну бомбу. Своїми цинічними діями російські терористи спричинили Інституту матеріальних збитків на суму понад 30 млн грн, а навколишньому природному середовищу на майже 15 млрд грн», — резюмував Олександр Фільчаков.  
 
За процесуального керівництва обласної прокуратури проводиться досудове розслідування щодо порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України) та за фактом екоциду (ст. 441 КК України).  
 
«Наразі триває ряд експертиз, після проведення яких буде вирішено питання щодо повідомлення про підозру одному з генералів російської армії, який командував так званою «спеціальною військовою операцією», у скоєнні вказаного воєнного злочину», — підсумував керівник Харківської обласної прокуратури.  
 
«На жаль, і це не все. Триває розслідування і за фактами знищення Оскільського водосховища, а також ландшафтного парку «Червонооскільський» на території Ізюмського та Куп’янського районів області, збитки сягають понад 3 млрд грн», — додав Олександр Фільчаков. 
 
Начальник ХОВА Олег Синєгубов також розказав про стан Оскільського водосховища. Внаслідок пошкодження дамби стрімко звільнилося 355 млн кубометрів води. Також Олег Синєгубов у своєму виступі наголосив на проблемі із засміченням Харківщини вибухонебезпечними предметами. Попри щоденну роботу над розмінуванням, половина території Харківської області ще є потенційно небезпечною. 
 
Керівник обласної прокуратури зазначив, що правоохоронцями розслідується пошкодження території та знищення понад трьохсот рідкісних тварин та птахів у ландшафтному парку «Фельдман-Екопарк». Найтрагічніше, що під час евакуації тварин загинув 15-річний волонтер. 
 
Наприкінці засідання спікери обговорили подальші дії щодо вдосконалення законодавчого регулювання відповідальності за заподіяння українській екології збитків та порядку їх відшкодування.
 
 
 
 
 
 
Пресслужба Харківської обласної прокуратури

кількість переглядів: 103