Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
01.12.2021

Реформа, резонансі злочини, справа Коксохіму та незаконний видобуток копалин: прокурор Харківщини Фільчаков

У Харківській області остаточно завершився процес реформування органів прокуратури, однак кількість гучних злочинів залишається досить великою.

 
У Харківській області протягом 2021 року сталася низка резонансних кримінальних злочинів, що сколихнули не тільки Слобожанщину, але й потрапили до всеукраїнських новинних стрічок. Паралельно в регіоні завершувався процес реформування органів прокуратури. Пересічні харків’яни найчастіше говорять про погіршення безпекової ситуації в місті, однак статистика говорить про протилежне.
 
Отже, про реформування органів прокуратури в Харківській області, а також розслідування найбільш резонансних в цьому році кримінальних проваджень напередодні професійного свята в інтерв’ю Depo.Харків розповів керівник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков.
 
Реформа прокуратури
 
Чи завершена реформа Харківської обласної прокуратури?
 
– Так, на даний час реформа завершена. Вона передбачала переатестацію прокурорів та включала в себе чотири етапи: тестування на знання законодавства, загальні здібності, практичне завдання та співбесіда. Прокурори, які успішно пройшли всі ці етапи, були призначені в нові прокуратури: обласну та окружні.
 
Обласна прокуратура працює з вересня минулого року, а окружні прокуратури з березня поточного року.
 
Після проведення реформи замість 11 місцевих прокуратур запрацювали 14 окружних, але кількість керівних посад при цьому зменшилась з 67 до 57.
 
Скільки за результатами атестації було звільнено працівників прокуратури в Харківській області та скільки з цієї кількості поновилися на посадах? Чи є зараз кадрові проблеми в Харківській обласній прокуратурі?
 
– Звільнено 100 прокурорів: 60 із прокуратури області та 40 з місцевих прокуратур. За рішеннями суду поновлено 20.
 
На даний час є вакантні посади як в обласній, так і в окружних прокуратурах. Добір на ці посади буде оголошено відповідним органом, що здійснює дисциплінарне провадження, по всій Україні одночасно.
 
Незважаючи на наявність вакантних посад, прокуратура працює злагоджено та ефективно. Впевнений, що після укомплектування штату прокуратура запрацює ще результативніше, роботу буде суттєво активізовано.
 
Чи правда, що ваш колишній заступник Сергій Шевцов, звільнений після провалу атестації, поновився на посаді в органах прокуратури?
 
– Так, Сергій Шевцов у квітні 2020 року був звільнений Генеральним прокурором з посади заступника прокурора Харківської області та органів прокуратури. Потім працював в іншому правоохоронному органі.
 
Майже через півтора роки Сергій Шевцов пройшов добір як особа, яка не є працівником прокуратури, і його кандидатура на посаду заступника керівника Київської окружної прокуратури міста Харкова схвалена рішенням комісії з добору керівного складу органів прокуратури Офісу Генерального прокурора.
 
 
Чи задоволені ви системою формування команди окружних прокуратур?
 
– Керівниками окружних прокуратур за моєї ініціативи призначено прокурорів після ретельного кадрового відбору строком на 5 років. Більшість із них раніше керівні посади не обіймали. Найстаршому з керівників 47 років, а наймолодшому 29. На мою думку, всі вони спроможні належним чином виконувати покладені на них обов’язки.
 
Керівники окружних прокуратур працюють ще нетривалий час, висновки робити ще зарано, але якщо результати їхньої роботи не відповідатимуть високим сучасним вимогам, які пред’являються Генеральним прокурором та суспільством, будуть ухввлені кадрові рішення.
 
Чи досягнула, на вашу думку, реформа органів прокуратури своєї мети? Яка це мета?
 
– Прокуратура працює для людей – і саме заради них вона пройшла кардинальні зміни. Саме тому після закінчення реформи Президентом України засновано нову емблему органів прокуратури, на якій закарбовано девіз "Справедливість, Закон, Захист". Він розкриває найголовніші цінності нашої професії.
 
Але говорити про досягнення мети ще зарано, адже пройшло не так багато часу. Довіра людей до прокуратури має зростати кожного дня, і ми робимо для цього все, що від нас залежить.
 
Резонансні злочини в Харківській області
 
На якому етапі перебуває розгляд справи про вбивство 6-річної Мирослави Третяк? Чи завершені усі експертизи? Якщо ні, які тривають? Кого вже допитав суд, яка загальна кількість заявлених свідків?
 
– Ця справа перебуває на розгляді в суді. Усі експертизи, які прокуратура вважала необхідними, а їх було 66, проведені. Поліцією допитано 47 свідків, але важливими для доведення вини, на нашу думку, є показання двох із них. Ще 16 свідків заявлено представником потерпілих. На даний час судом допитано шестеро.
 
Чи погоджується прокуратура з твердженням адвоката батьків Мирослави Третяк, що правоохоронні, соціальні органи, місцева влада недостатньо ефективно реагували на заяви мешканців селища щодо поведінки підозрюваного підлітка? Чи розглядається питання притягнення до відповідальності представників уповноважених органів, наприклад, через халатне ставлення до своїх обов’язків?
 
– Обласною прокуратурою відразу після скоєння цього жахливого злочину розпочато досудове розслідування, яке наразі проводиться ТУ ДБР, за фактом можливого невиконання чи неналежного виконання службових обов’язків працівниками поліції. По закінченню слідства буде вирішено питання про наявність або відсутність у їх діях злочину.
 
Крім того, в рамках цього провадження буде надана оцінка і діям службових осіб інших органів.
 
Справа Ширяєва. Чи перебуває підозрюваний під вартою? На якому етапі розслідування, коли планується передача справи до суду?
 
– Обвинувальний акт стосовно Олега Ширяєва за фактами порушення громадського порядку, нанесення особі тяжких тілесних ушкоджень з метою залякування потерпілого та інших осіб в листопаді направлено до суду. Олег Ширяєв перебуває під вартою.
 
Пожежа у приватному будинку для літніх людей. На якому етапі розгляд справи? Коли ви прогнозуєте судове рішення?
 
– У вказаній справі триває судовий розгляд. Під час слідства проведено 67 експертиз, потерпілими визнано 17 осіб, допитано 54 свідки. Усі четверо обвинувачених перебувають під вартою.
 
У зв’язку з великим обсягом матеріалів, свідків та потерпілих неможливо спрогнозувати, коли саме судом буде винесено рішення.
 
Справа проти батьків Миколи Харківського. Що їм загрожує, що інкримінують, чи достатня доказова база для притягнення їх до відповідальності? Можна вважати відкриття провадження прецедентом чи вже були аналогічні випадки?
 
– Проводиться слідство за фактами допуску батьками неповнолітнього до керування автомобілем та злісного невиконання обов'язків з догляду за дитиною. Слідчими вивчається питання виховання батьками сина, його оточення, навчання, коло друзів, причини та умови раніше скоєних правопорушень. Для цього проводяться необхідні слідчі дії: вже допитано 16 осіб, оперативними підрозділами встановлюються додаткові свідки злочину, досліджується інформація щодо особи неповнолітнього.
 
Наразі батькам Миколи Харківського не повідомлено про підозру, тривають необхідні слідчі дії.
 
Щодо передачі права керування автомобілем особі, яка не має права на керування транспортним засобом, судова практика у вказаній категорії справ відсутня.
 
Справа щодо членів організації "Потон". Докази яких злочинних дій підозрюваних зібрали представники державного обвинувачення? Чи бачите ви на прикладі "Потону" модель створення та діяльності громадських організацій в регіоні?
 
– Справа знаходиться в суді. Окремі члени цієї організації обвинувачуються у погрозах, насильстві та посяганні на життя працівників правоохоронних органів, а також хуліганстві та вимаганні грошових коштів. Оцінку діям обвинувачених буде надано судом.
 
Було б неправильно на одному прикладі робити висновки щодо всіх громадських організацій, що існують в регіоні або країні. У разі скоєння будь-ким злочинів рішення про притягнення до відповідальності приймається судом у кожному конкретному випадку.
 
 
Скільки кримінальних проваджень, що стосуються виборів Харківського міського голови 31 жовтня 2021 року, розслідується в Харківській області? За якою кваліфікацією? Чи вважаєте ви проведені вибори чесними?
 
– Розпочато досудове розслідування в 17 кримінальних провадженнях за фактами, що стосуються агітаційної кампанії кандидатів та безпосередньо пов’язані з проведенням виборів, у тому числі щодо фальсифікації виборчої документації.
 
Правову оцінку буде надано за результатами слідства. І, як юрист, я можу робити будь-які висновки тільки після цього.
 
За рішенням РНБО щодо низки "злодіїв у законі" введені санкції. Чи вплинуло це позитивно на криміногенну ситуацію в Харківській області? Чи були прецеденти видворення "злодіїв у законі" з Харкова? Чому, наприклад, авторитет "Ізот" вийшов під заставу в 1 млн грн?
 
– Після рішення РНБО правоохоронними органами області виявлено шість осіб, які здійснювали злочинний вплив у регіоні, у тому числі у місцях позбавлення волі. Справи стосовно цих осіб перебувають на розгляді в суді.
 
Також з Харкова видворено одного "злодія в законі", громадянина РФ, який затриманий при спробі незаконного перетинання державного кордону України.
 
Що стосується "Ізота", то на досудовому слідстві він перебував під вартою, але під час судового розгляду на підставі рішення суду вийшов під заставу в сумі 1 млн грн.
 
5 листопада в Харкові на проспекті Науки затримали двох осіб, підозрюваних у шпигунстві. Чи висунуті офіційні обвинувачення цим особам? Чи обрані запобіжні заходи?
 
– Громадянину України повідомлено про підозру за фактом державної зради та обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою з правом внесення застави 1 млн грн.
 
Вихідцю зі Східної Азії повідомлено про підозру за фактом шпигунства та обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою з правом внесення застави 20 млн грн.
 
На даний час вказані особи перебувають під вартою. Зазначені особи обвинувачуються у передачі інформації, що становить державну таємницю у сфері науково-технічних розробок.
 
Чи розкрита справа про вбивство 18-річним харківським громадським активістом Артуром Газієвим своєї тещі. Як поводиться підозрюваний? Де він перебуває? Коли можна очікувати вирок?
 
– Справа стосовно Артура Газієва направлена до суду. Обвинувачений під час слідства визнав свою вину та висловив готовність нести відповідальність за законом. Він перебуває під вартою.
 
Справа за обвинуваченням директора коксового заводу "Новомет" у забрудненні довкілля. Чи співпрацював посадовець зі слідством? Чи обирався щодо нього запобіжний захід? Які, на вашу думку, перспективи цього провадження в суді?
 
– Вперше за принципової позиції прокуратури до суду направлено обвинувальний акт про скоєння такого резонансного злочину. При цьому під час слідства проведено величезний обсяг слідчих дій, у тому числі складні інженерно-екологічну та економічну експертизи.
 
Директор заводу під час слідства не визнав своєї провини та відмовився співпрацювати зі слідством.
 
Запобіжний захід стосовно нього не обирався, тому що за вказаний злочин законом не передбачено покарання у виді позбавлення волі.
 
Чи розслідуваний замах на активіста "Національного корпусу" Артема Мошенського? Чи є підозрювані у справі? Як триває розслідування?
 
– Слідство триває. Уже допитано більше двох тисяч свідків, проведено вісім експертиз, одна не закінчена, тому що потерпілий перебуває за кордоном на лікуванні. Проводяться інші слідчі та розшукові дії. Наразі про підозру у скоєнні цього злочину нікому не повідомлялось.
 
Із якими результатами Харківська обласна прокуратура підходить до завершення 2021 року?
 
– Зменшено загальний рівень злочинності. Розкрито кожен другий злочин. У цьому році, за процесуального керівництва прокурорів до суду направлено понад 6,5 тисячі обвинувальних актів про злочини, якими спричинено збитки на суму понад 471 млн грн. За кожним обвинувальним актом – доля людини, її права, які захистили правоохоронці.
 
Посилено протидію організованій злочинності, внаслідок чого знешкоджено на третину більше злочинних угрупувань, діями яких завдано збитки на суму майже 51 млн грн.
 
Також за процесуального керівництва прокурорів закінчено досудове розслідування у 164 кримінальних провадженнях про корупційні злочини, 89 – у бюджетній системі, 40 – у сфері земельних відносин.
 
Спрямовано зусилля на розслідування злочинів, пов’язаних з незаконними порубками лісу. До суду направлено 56 обвинувальних актів стосовно 76 осіб зі збитками на суму понад 28 млн гривень.
 
Завдяки принципової позиції прокуратури судами задоволено та виконано позовів прокурорів на захист інтересів держави на суму понад 1 млрд грн.
 
Суттєво активізовано роботу органів правопорядку з виявлення та розслідування кримінальних правопорушень у сфері екології. Внаслідок чого нам вдалося вперше повністю зупинити незаконне видобування корисних копалин, а саме піску, в нашому регіоні.
 
Це лише окремі складові нашої щоденної роботи. Ми і надалі будемо вживати всі можливі заходи для утвердження законності та правопорядку в регіоні, захисту прав і свобод людини і громадянина, інтересів держави та суспільства.
 
Джерело: Depo.Харків від 01.12.2021

кількість переглядів: 3348